JEDEN TÝM | Růžena Mašková

V dnešním medailonku ze série JEDEN TÝM bychom Vás rádi seznámili s mladou architektkou – Růženou Maškovou. Růžena má za sebou úspěšné absolvování stavební fakulty na ČVUT v Praze, oboru Architektura a Stavitelství. Již během studia se stala součástí týmu Arch.Design v naší pražské kanceláři, když u nás začala pracovat na zajímavých projektech coby stážista a následně na částečný úvazek. Růžena již teď má za sebou řadu zajímavých projektů a také dvě skvělá ocenění v mezinárodní soutěži.

Růženo, jak bylo těžké skloubit studium s prací v Arch.Design?

V rámci posledních ročníků studia na vysoké škole bylo už více volného času a studium nebylo tak náročné, tudíž jsem měla čas se věnovat i práci. Bylo pro mne velice přínosné získávat zkušenosti z praxe a využívat je při studiu.

V nedávné době jste společně se svými kolegy z Fakulty stavební ČVUT v Praze získala ocenění za svůj projekt Revitalizace Beirutského přístavu. Projekt obdržel první místo v soutěži InspireliAwards.com – architecture & design kategorie Urban design a druhé místo v kategorii Beirut Port Competition International Finalists.

Mohla by jsi nám trochu přiblížit váš návrh? Čím jste se s kolegy inspirovali? 

O soutěži na téma revitalizace Beirutského přístavu jsme se dozvěděli na fakultě, kde toto téma bylo vypsáno jako zadání jednoho z ateliéru předdiplomního a diplomního projektu. Pomoc Libanonu v podobě přínosu návrhů možných využití přístavu zničeného mohutnou explozí z roku 2020 nám přišla více než smyslná. Zároveň se jednalo o velice zajímavé téma. Myšlenka byla založena na propojení starého Beirutu s novým přístavem. Nyní mezi městem a zničeným přístavem prochází dálnice, která tvoří bariéru a zamezuje prostupnosti v území. Tento problém jsme řešili pomocí levitujících platforem, které prorůstají výškovou zástavbou. Dalším cílem byla efektivita při využití území s ohledem na jeho zastavěnost. Návrh disponuje zástavbou administrativního, obchodního, obytného, zdravotnického charakteru aj.

V současné době pracuješ na částečný úvazek a podílíš se na samostatných projektech. Kterého z projektů si nejvíce považuješ?

Vážím si každého projektu, na kterém spolupracuji s mými kolegy, kteří mi neustále předávají nové vědomosti a své zkušenosti z praxe. Také mě vždy podpoří v mých někdy „bláznivých“ nápadech, myšlenkách a pomáhají mi je rozvíjet. J

Po práci legraci. Máš i ty něco čím dobíjíš svoji energii? 

Primárně je to čas strávený s rodinou a přáteli. Ve volném čase si ráda zajdu zacvičit nebo se věnuji jinému sportu, nyní např. krasobruslení. Nemohu také opomenout mého čtyřnohého mazlíčka, fenku zlatého retrívra, se kterou ráda chodím na procházky do přírody.

Kdyby jsi se měla jedním slovem vystihnout, jaké slovo by to bylo? Případně máš nějaké životní moudro, kterým se řídíš?

„K tomu, abychom jasně viděli, často stačí jen změnit úhel pohledu.“ – Antoine de Saint Exupéry

Naši mladé kolegyni z Arch.Design přejeme mnoho dalších úspěchů, jak v profesním, tak i v soukromém životě.

Děkujeme za rozhovor.